Prameň Štefánik v Kúpeľoch Sliač

Prameň Štefánik v Kúpeľoch Sliač

hlasovať

Pred

Po



Príbeh

Sliačske termálne pramene boli známe od pradávna. V minulosti však vzbudzovali skôr strach kvôli veľkému úhynu vtáctva otráveného uvoľneným oxidom uhličitým. Po stáročia tradovaná legenda tvrdí, že žena trpiaca vodnatielkou si namočila opuchnuté nohy do prameňa a opuch zázračne zmizol. Nuž, nevedno. Faktom ostáva, že ľudia postupne odhalili neobyčajnú liečivú silu sliačskych minerálnych vôd. Pramene v pôvodných osadách Rybáre a Hájniky sa písomne spomínajú prvý krát ako liečivé už v r. 1243 pod historickým názvom „teplice“. O „Rybárskych kúpeľoch“ písal aj renesančný lekár, predchodca modernej uhorskej balneológie, Juraj Werhner. Od 17. storočia začali byť sliačske kúpele vyhľadávané. Postupne sa objavili prvé stavby nad prameňmi a neskôr aj objekty na ubytovanie hostí. Prvý kamenný kúpeľný dom so štyrmi bazénmi vznikol v r. 1818. V r. 1823 postavili pre kúpeľných hostí prvý hotel Buda (dnes Bratislava). Neskôr pribudli ďalšie liečebné objekty a menšie penzióny. Začiatkom 19. storočia vznikol aj rozsiahly kúpeľný park, ktorý neskôr zveľadil najmä gróf Jozef von Russeger. Poľný maršal Albrecht Habsburský v ňom nechal postaviť kaplnku sv. Hildegardy.

 

V r. 1922 kúpil kúpele československý štát. Následná rozsiahla prestavba a nová funkcionalistická výstavba prebehla podľa návrhov pražského architekta Rudolfa Stockara. Centrom kúpeľov sa stali nové hotely Slovensko a Palace. Zaujímavá je architektonicko-výtvarná úprava sektora dolnej pramennej sústavy z r. 1969. Vtedy vznikol aj akýsi pendant ku kolonáde hotela Palace v podobe skleneného stĺporadia, ktoré, žiaľ, zničili vandali. Medzi najpozoruhodnejšie komplexné architektonicko-výtvarné riešenia nepochybne patrí úprava prameňa Štefánik. Autorom architektúry je významný architekt Anton Cimerman. Stĺpy zastrešenia zdobí mozaika navrhnutá akademickým maliarom Milanom Laluhom, ktorú realizovala slávna pražská mozaikárska dielňa Ústředí uměleckých remesel (pôsobila v r. 1947 – 1993). Plastický strop vytvoril svetoznámy výtvarník a zakladateľ moderného slovenského šperkárstva, Anton Cepka. Predmetná úprava Prameňa Štefánik predstavuje jedinečnú symbiózu špičkovej architektúry, originálnych výtvarných diel a remeselného majstrovstva.

Obnova

Pod zlý stav pamiatky pred obnovou sa podpísal faktor času, zanedbaná údržba a žiaľ, aj ľudský faktor v podobe devastácie zo strany vandalov. Preto bolo potrebné pristúpiť k rozsiahlej a komplexnej obnove všetkých súčastí: obnove zastrešenia, vyčisteniu travertínových obkladov atík zastrešenia, reštaurovaniu mozaikovej výzdoby na podporných stĺpoch a reštaurovaniu plastického podhľadu stropu. Degradáciám mozaiky do budúcnosti predchádzala sanácia vlhkosti podkladových vrstiev. Zároveň bolo upravené okolie prameňa. Zaujímavosťou je, že relevantné mozaikové sklo už dnes nikto na svete nevyrába. Zreštaurovať mozaiku sa tak podarilo len vďaka tomu, že dlhoročný vedúci pražskej mozaikovej dielne František Tesař pri jej zániku odkúpil všetky zásoby historického mozaikového materiálu, ktorý kedysi dielňa vyrábala vo vlastnej hute.

 

Lokalita: Sliač
Vlastník: KÚPELE SLIAČ a.s.
Obnova: komplexná obnova, 2023
Št. pamiatkový dozor a metodika obnovy: KPÚ B. Bystrica, Ing. A. Ľuptáková
Ideový návrh obnovy: Ing. M Julény, MUDr. P. Lysina
Projektová dokumentácia: Mega Lan Consulting s.r.o., Ing. J. Čarada
Návrh na reštaurovanie: MgA. P. Hampl, MgA. D. Svoboda, MgA. B. Viková, Mgr. arch. Ľ. Hybský
Vykonávateľ reštaurovania: MgA. P. Hampl, MgA. D. Svoboda, MgA. B. Viková, Mgr. arch. Ľ. Hybský
Realizácia obnovy: PLUS s.r.o.