Pamätná vila - Múzeum Martina Benku v Martine

Pamätná vila - Múzeum Martina Benku v Martine

hlasovať

Pred

Po



Príbeh

Martin Benka (1888 – 1971) sa v. 1939 presťahoval z Prahy do Martina už ako uznávaný a rešpektovaný spoluzakladateľ moderného slovenského výtvarného umenia. Jeho tvorbu charakterizuje formovanie národného mýtu prostredníctvom monumentalizačného postromantického symbolizmu s centrálnou témou slovenskej horskej krajiny a námetmi zo života prostého človeka. Benkove zásluhy ocenil štát aj tým, že mu v Martine postavil obytný ateliér. Ako protihodnotu maliar daroval štátu svoju umeleckú zbierku s vyše 5000 vlastnými dielami. Výstavba začala v r. 1957 a o dva roky neskôr sa Benka do domu s obrazárňou a ateliérom nasťahoval. Počas života umelec ochotne sprístupňoval svoj ateliér verejnosti, najmä školám. Pokiaľ mal čas, tak návštevníkov aj rád osobne sprevádzal. Vilu, svoje diela a celý majetok odkázal Benka štátu s podmienkou, aby vo vile bolo po jeho smrti zriadené múzeum jeho celoživotného diela. Umelcov dom a zbierky dostalo do správy Slovenské národné múzeum v Martine, ktoré rok po jeho smrti zriadilo vo vile Múzeum Martina Benku. Projekt vily s ateliérom vypracoval architekt Ivan Klein, ktorý zohľadnil umelcove predstavy a požiadavky.

 

Funkcionalistická architektúra dvojpodlažného objektu vily sa výrazne vymyká z koloritu okolitej zástavby. Zaujímavosťou je „domovnícky byt“ v zadnej časti prízemia. Žila v ňom rodina, ktorá sa o bezdetného umelca starala na sklonku života. Interiér dnešného múzea je zaujímavou ukážkou dobovej bytovej kultúry a príkladom kvalitnej slovenskej nábytkárskej produkcie a interiérovej architektúry prvej polovice šesťdesiatych rokov 20. storočia. Nábytok, výstavný fundus a ďalšie zariadenie navrhla trojica významných osobností úžitkovej tvorby, architekt Vojtech Vilhan, nábytkový dizajnér Ján Šimo-Svrček a Viktor Holešťák-Holubár. Pri storočnici umelcovho narodenia sa múzeum vrátilo k pôvodne Benkovej myšlienke rozšíriť vilu o prístavbu výstavných a prevádzkových priestorov. V r. 1988 bol slávnostne položený základný kameň stavby a múzeum sa dokonca z objektu vysťahovalo. Projekt sa nakoniec nezrealizoval a po menších úpravách sa múzeum vrátilo späť.

Obnova

Zlý stavebno-technický stav pamiatky si napokon v r. 2019 vyžiadal jej komplexnú rekonštrukciu a obnovu. V havarijnom stave bola strecha, okná, elektroinštalácia a ďalšie rozvody. Chýbalo návštevnícke zázemie a technológia výstavných priestorov a depozitov. Obnova výrazne zvýšila prevádzkový a návštevnícky štandard múzea, vrátane relevantných technológií a vybavenia. V súlade s prianím M. Benku boli v autentickej podobe zachované priestory súkromného (obytného) traktu. Rušivé nepôvodné detaily boli odstránené a nahradené dobovými prvkami inventáru (napríklad svietidlá). Zaujímavým nálezom je pôvodná farebná výmaľba dvoch subtílnych ník v predsieni, v ktorých sú uložené umelcove drobné sochárske diela. Pôvodnú farebnosť podľa originálnych Benkových grafických návrhov nadobudli aj ďalšie priestory pamiatky.

 

Lokalita: Martin
Vlastník: Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum Martina Benku
Obnova: komplexná obnova, 2020 – 2023
Št. pamiatkový dozor a metodika obnovy: KPÚ Trenčín, Ing. arch. K. Ďurian, PhD.
Projektová dokumentácia: PROART atelier s.r.o., Ing. Z. Papp, Ing. arch. K. Szabó
Obnova ník vo vstupnej chodbe: Mgr. art. A. Ovsianková, Mgr. art. T. Ovsianka
Úprava fasád: Mgr. art. J. Janda
Realizácia: V. Parobek stolárstvo ZAPA, FERRMONT s.r.o.